Dober in slab holesterol, prijatelj in sovražnik - kako to ugotoviti?

Oh, ta nesrečni holesterol. O njem je že napisano, prepisano. In avtor teh vrstic se ni mogel upreti - na istem mestu. Ne le, da je skoraj glavni sovražnik človeštva - govorimo o holesterolu, ampak tudi nas prikrajša za skoraj vse zemeljske užitke.

Hrustljav piščanec na žaru, šašlik, rdeči kaviar s konjakom, začinjena salama, "sladkorni" hrustanec v mesu želeja, škampi s hladnim pivom - vse to vrzite in pozabite!

A ne bodimo tako kategorični. V vsem bi moralo biti merilo in, kar je najpomembnejše, harmonija in ravnovesje. K tej misli se bomo vrnili večkrat v članku..

Tako kot je srebrna podloga, kako noč ne more živeti brez spremljevalca - dan, baterija "plus", tudi avtomobila ne bo začel brez "minusov", tako je dober in slab holesterol.

Razvrstimo po vrstnem redu.

Kaj je holesterol?

Ko navadna oseba pove, da je o holesterolu, se težko vzdrži uporabe nejasnih izrazov in besed: kortikosteroidni in spolni hormoni, žolčne kisline, vitamin D.

Ob razlagi na "prstih" je treba opozoriti na osnovni namen holesterola - to je edinstven gradbeni material biološkega izvora. Njegova norma mu predstavlja svetlo, polno pozitivnih čustev..

Za kaj sploh gre ali je mogoče brez tega?

Takojšnji odgovor je, da ne storite ničesar:

  1. Ključnega pomena je za obnovo celične membrane. Slednji ločuje vsebino celice od zunanjega okolja in ščiti njeno celovitost.
  2. Ko govorimo o hormonih, je za razumevanje vredno opozoriti: testosteron je moški hormon, estrogen pa ženski. Njihov glavni namen so spolne funkcije. In tu je izjemno pomembna prisotnost holesterola..
  3. Neposredno je vključen v tako pomemben in zapleten proces, kot je metabolizem (metabolizem).
  4. Holesterol se je uveljavil kot aktiven "delavec" pri proizvodnji žolčne kisline. Prav ona je glavna sestavina pri razgradnji maščob..
  5. V procesu čiščenja telesa od škodljivih toksinov in strupenih snovi vloge holesterola težko precenimo. Prav on pravočasno »dovaja« antioksidante v kri.

Nastajanje (proizvodnja) snovi se zgodi v jetrih - to je približno 80%. Drugi del izvira iz hrane.

Jetra igrajo pomembno vlogo tako pri proizvodnji holesterola kot pri uravnavanju njegove količine..

Če "preobremenite" jetra, torej redno in neizmerno uživate izdelke, ki so bili zveneti na začetku članka, potem pride do njegove disfunkcije.

Popolnoma neuravnotežen in "vbrizgal" bo v kri ogromno količino holesterola, s katerim se telo ne more spoprijeti.

Presežka ni mogoče samostojno umakniti. Naselijo se na stene posod, kot maščobne obloge na odtočni cevi kuhinjskega umivalnika, kamor malomarna hostesa brezbrižno vlije vse.

Zaradi pravičnosti je treba opozoriti, da sam holesterol v krvi ne migrira, a beljakovine so zanj "nosilec". V povezavi z njim opravlja svoje gibanje po posodah.

Prav to biološko spojino imenujemo lipoprotein lipaza. Pot je v veliki meri odvisna od njene aktivnosti - kam bo maščoba "šla" naprej. Ta kompleksna organska "formula" ima še eno ime - lipoproteini. Glede na količino beljakovin v njih pride do stopnjevanja njihove uporabnosti..

Postopoma smo prešli na lastnosti, ki so značilne za to snov..

Holesterol in prenašalne beljakovine

Kateri je dober in kateri slab?

Ne da bi se spuščali v zapletene biološke procese, ki se dogajajo v človeškem telesu, in vpliv holesterola nanje, v najpreprostejši obliki velja omeniti naslednje:

  • Dobro - vsebuje lipoproteine ​​visoke gostote (HDL).
  • Slabo, torej lipoproteini nizke gostote (LDL).

Ime so dobili ne po naključju. Razlog za vse njihove pozitivne in škodljive učinke na notranje organe človeka.

Tega si ni težko zapomniti:

  1. Če so lipoproteini nizke gostote v krvi povišani (slabi), potem to prispeva k nastanku sklerotičnih plakov v krvnih žilah in posledično k nastanku bolezni kardiovaskularnega sistema.
  2. Holesterol s "pozitivno" lastnostjo, nasprotno, na vse možne načine uniči te maščobne ovire, očisti pot krvi. To se zgodi tako, da slabega "brata" odstranimo s plakov in ga prenesemo v jetra, kjer se ta še naprej razgradi..

Kot razumete, ta dva "antipoda" živita v vsakdanjem groznem antagonizmu.

Normalni lipidni profil

Lipidogram je nujen za preučevanje procesov presnove maščob, objektivno oceno delovanja notranjih organov, preprečevanje bolezni ožilja, srca, jeter, žolčnika.

To je takšen biokemični krvni test.

Bolezni, pri katerih se lipidni profil nujno izvaja:

  • miokardni infarkt;
  • bolezni sladkorja 1 in 2;
  • zlatenica ekstrahepatične vrste;
  • pankreatitis;
  • protin;
  • sepsa;
  • zastrupitev z alkoholom;
  • hipotiroidizem;
  • opeklina bolezen;
  • angina pektoris itd..

Kaj pravi lipidni profil zdrave osebe in kaj je značilno?

Če so indeksi referenčne vrednosti zdrave osebe v mejah najmanjše in največje dovoljene, torej normalne, potem to kaže na uravnoteženost vseh ulovov.

Tabela normalnega lipidnega profila (zdrava oseba), mmol / l:

KazaloMoškiŽenske
Skupni holesterol3,22-5,663,22-5,66
Lipoprotein z nizko gostoto (LDL)2,22-4,821,97-4,54
Lipoprotein visoke gostote (HDL)0,71-1,760,84-2,27
Lipoproteini z zelo nizko gostoto (VLDL)0,26-1,070,26-1,07
Trigliceridi (nevtralne maščobe)0,39-1,760,39-1,76
Aterogeni koeficient2.2-3.52.2-3.5

Iz tabele je razvidno, da se nekatere vrednosti krvnih preiskav razlikujejo pri moških in ženskah - to morate vedeti in upoštevati pri subjektivni oceni vašega zdravja..

Razmerje lipidnih frakcij in koeficient aterogenosti

Kot že omenjeno, je aterogeni koeficient do neke mere povzetek opravljenega lipidnega profila. Izračuna se z enostavnimi matematičnimi operacijami, pri čemer se za osnovo vzamejo digitalne vrednosti holesterola različnih gostot - visoka (HDL) in nizka (VLDL in LDL), ki so razmerje med temi vrednostmi.

  • če je rezultat izračuna manjši od 3, potem to kaže na znatno vsebnost "dobrega" holesterola v krvi in ​​minimalne možnosti za razvoj ateroskleroze;
  • če je vrednost tega koeficienta od 3 do 4, lahko z visoko stopnjo gotovosti govorimo o prisotnosti predpogojev za razvoj srčnih bolezni in ateroskleroze;
  • če je vrednost višja od 5, potem je to že signal, ki kliče, naj takoj zazvonijo vsi zvonovi - bolezen je v polnem zamahu.

Vzroki patoloških sprememb v analizi

Po opravljenem lipidnem profilu ga zdravnik razširi. Na prvi stopnji preučuje in oceni objektivne digitalne skupne vrednosti, pa tudi VLDL, LDL in nevtralne maščobe (TG).

Kot smo že omenili, večji kot je presežek teh kazalnikov od norme, večje je tveganje za aterosklerozo..

Zaključke o patoloških nepravilnostih lahko dobimo z aterogenim koeficientom in previsoko nizko vsebnostjo lipoproteinov visoke gostote.

Patološki dejavniki, ki vplivajo na visok aterogeni indeks:

  • ciroza jeter in hepatitis;
  • bolezen sečil;
  • okvare ščitnice, povezane z njeno boleznijo;
  • pankreatitis in bolezen sladkorja - kot sočasne okoliščine trebušne slinavke;
  • prekomerno uživanje hrane, pripravljene s cvrtjem in z uporabo maščobe, margarine, masla (ocvrta riba, meso), pekovskih izdelkov, klobas, zlasti prekajene slanine in mesa;
  • presega največjo dovoljeno maso in dednost;
  • zloraba kajenja tobaka in alkoholnih pijač, vključno s pivom.

Kakšne povišane ravni LDL povejo?

To je lahko rdeča zastava:

  • procesi, značilni za aterosklerozo;
  • angina pektoris;
  • hiperlipidemija;
  • neravnovesje hormonske komponente ščitnice;
  • vnetje hipofize;
  • resne težave z jetri in ledvicami;
  • predinfarktno stanje;
  • presnovna motnja (presnova);
  • huda zastrupitev z alkoholom.

Razlogi, ki vplivajo na znižanje normalnih vrednosti HDL:

  1. Jemanje zdravil. Ljudje, ki trpijo za kroničnimi boleznimi, so prisiljeni jemati sredstva, ki izboljšujejo zdravje, a bistveno poslabšajo presnovo lipidov. Sem spadajo: anabolični steroidi in diuretiki.
  2. Kronična obolenja. Bolezni, kot so različna onkologija, globoke okvare jeter (ciroza in hepatitis).
  3. Sedentarno in sedeče življenje. Dolgotrajna zabava pred televizorjem in računalnikom s 100-odstotno verjetnostjo zagotavlja neverjetno zvišanje ravni celotnega holesterola in lipoproteinov v krvi.
  4. Napačen in nevaren življenjski slog, obremenjen s slabimi navadami: debelost, kajenje, alkohol, droge.

Simptomi, ki subjektivno potrjujejo znižanje koncentracije "dobrega" holesterola v krvi:

  1. Nepravilen srčni utrip (aritmija). V tem primeru človek dejansko fizično sliši neredno delo, utrip srca.
  2. Dispneja. Po stresu ali pretirani vadbi pacient manifestira "ribji učinek" - pomanjkanje zraka ali pogosto globoko, težko dihanje.
  3. Boleče otekanje prstov in nožnih prstov.
  4. Pojav ksantoma na koži so rožnato-rumeni lipidni nanosi.

Vsi zgoraj navedeni simptomi so povezani z resno kršitvijo oskrbe s krvjo zaradi aterosklerotičnih plakov, ki nastanejo v žilah.

Video o holesterolu in njegovih funkcijah:

Kako dvigniti dober holesterol in znižati slabega?

Brez dvoma je nemogoče eno vrsto zmanjšati na račun druge in obratno..

Vsak od njih mora biti znotraj svojega optimalnega kazalca.

Mislimo, da ne bomo razkrili posebne skrivnosti in vam ne bomo povedali senzacionalne novice, če rečemo, da lahko zahtevano raven dobrega holesterola (HDL) vzdržujemo tako, da vsak dan zaužijemo "zeleno" travo: zelje, brokoli, zeleno, listna solata, cilantro, bazilika. So bogati z antioksidanti, ki so koristni za vzdrževanje normalne ravni HDL v telesu..

V boj proti slabemu si za zaveznike vzemite korenje, oreščke, česen in čebulo.

Korenje je za LDL sovražnik številka 1 in lahko je v katerem koli "tehnološkem" stanju: kuhano, surovo, sok, pire, celo ali nariban. Njegova pomembna sestavina je pektin. Pektin veže strupe in toksine ter jih odstrani iz telesa.

Naj bo pravilo, da jeste dva korenja na dan. Po mesecu dni dajajte kri za analizo - rezultat vas bo šokiral in prisilil, da boste v veselje skakali visoko.

Ko govorimo o koristnih lastnostih oreščkov, je treba poudariti prisotnost nenasičenih maščobnih kislin v njih, ki lahko razgradijo maščobe. Rastlinsko olje ima enake lastnosti in lastnosti - predvsem oljčno olje..

Dve do tri strok česna ali četrtina čebule na večerji je prava količina za premagovanje slabega holesterola. Ni zelo prijeten vonj za druge? Kaj je za vas bolj pomembno vonj ali zdravje? Odgovor je očiten - seveda je bolj pomemben vsakdanjik..

Ko že govorimo o čebuli - zviša raven HDL za skoraj 30%..

Nekoliko manj - za 20%, povišajte raven stročnic dobrega holesterola: soja, grah, fižol, leča. Stopnja porabe je kozarec kuhanega fižola ali fižola. Okusno, vendar o koristnosti ni vredno govoriti - in tako je vse jasno.

Še malo o paradoksu "rib". Izkazalo se je, da so maščobne ribe tudi zelo, zelo koristne: losos, losos, bršlj, postrv, roza losos, trska.

Koristne lastnosti mastnih rib vsebujejo prisotnost omega-3 polinenasičene maščobne kisline. Je sestavina ribjega olja. Ribje olje in antioksidant sta skoraj sinonimni besedi. Seveda ta riba opazno zadene denarnico. A bolje je, da ne greš še enkrat v kavarno, ampak denar porabiš za krepitev zdravja..

Ovsena kaša, pšenica in rženi otrobi, pekovski izdelki iz polnozrnate moke teh žit so nepogrešljiv izdelek v boju proti slabemu holesterolu.

Verjetno je odveč govoriti o koristih sadja. Ne pozabite pa na glikemični indeks..

Vredno je spomniti, kaj je. Kot vedno razlagamo na prstih - to je digitalni indikator, ki označuje vpliv zaužitega izdelka, v tem primeru sadja, na koncentracijo glukoze (sladkorja) v človeški krvi.

To je, kako hitro in koliko krvnega sladkorja se bo po uživanju sadja dvignil.

V okviru teme našega članka so najbolj koristni agrumi: pomaranče, mandarine, grenivke, limone.

Ne pozabite pa na naša ljubljena in draga jabolka. Najbolj dragocene med njimi so zelene barve..

Poleg zgoraj navedenih izdelkov so v boju za znižanje ravni holesterola nedvomno koristni:

  1. Čaj. Tanin, ki ga vsebuje, je zelo učinkovit pri zniževanju ravni slabega LDL v krvi..
  2. Morski sadeži, alge spirulina, ječmen, riževi otrobi, aktivno oglje - to so vse vaše pomočnice pri čiščenju telesa.

Vendar jih ne bi smeli jemati kot panacejo, kot absolutni recept za vse priložnosti..

Vse naj bo v kompleksu, v zmernosti in v harmoniji s svojim telesom.

Poleg tega je treba povedati, da je ta članek namenjen samo za pregled in se ne pretvarja, da so medicinska priporočila..

Sam algoritem zdravljenja lahko predpiše le usposobljen zdravnik na podlagi poglobljenega in celovitega pregleda bolnika..

Holesterol - lipoprotein nizke gostote (LDL)

Lipoproteini nizke gostote so glavni prenašalci holesterola (holesterola) v telesu. Holesterol, ki je del njih, velja za "škodljivega", ker če ga presežemo, se poveča tveganje za nastanek oblog na arterijah, kar lahko privede do blokade in povzroči srčni napad ali možgansko kap.

LDL, lipoprotein nizke gostote, LDL, LDL holesterol, lipoprotein holesterola nizke gostote, holesterol beta-lipoprotein, beta-lipoprotein, beta-LP.

Angleški sinonimi

LDL, LDL-C, lipoproteinski holesterol nizke gostote, lipoprotein nizke gostote.

Kolorimetrična fotometrična metoda.

Mmol / L (milimol na liter).

Kateri biomaterial se lahko uporabi za raziskave?

Kako se pravilno pripraviti na študijo?

  1. Pred pregledom ne jejte 12 ur.
  2. Odpravite fizični in čustveni stres in 30 minut pred raziskavo ne kadite.

Splošne informacije o študiji

Holesterol (holesterol, holesterol) je maščobna snov, ki je življenjsko pomembna za telo. Pravilno znanstveno ime te snovi je "holesterol" (končnica -ol pomeni, da spada med alkohole), vendar je ime "holesterol" postalo razširjeno v množični literaturi, ki jo bomo uporabili kasneje v tem članku. Holesterol sodeluje pri tvorbi celičnih membran v vseh organih in tkivih telesa. Na osnovi holesterola nastajajo hormoni, ki so potrebni za razvoj telesa in izvajanje reprodukcijske funkcije. Iz holesterola nastajajo žolčne kisline, s pomočjo katerih se maščobe absorbirajo v črevesju.

Holesterol je v vodi netopen, zato se za gibanje po telesu "pakira" v beljakovinsko lupino, sestavljeno iz apolipoproteinov. Nastali kompleks (holesterol + apolipoprotein) se imenuje lipoprotein. V krvi kroži več vrst lipoproteinov, ki se razlikujejo po deležu njihovih sestavnih delov:

  • lipoproteini z zelo majhno gostoto (VLDL),
  • lipoprotein z nizko gostoto (LDL),
  • lipoprotein visoke gostote (HDL).

LDL holesterol velja za "slabega", ker se v njegovem presežku na stenah krvnih žil pojavljajo plaki, kar lahko omeji gibanje krvi skozi žilo, kar ogroža aterosklerozo in znatno poveča tveganje za srčne bolezni (koronarna bolezen, srčni infarkt) in kap.

Jetra proizvajajo zadostno količino holesterola za potrebe telesa, nekaj pa ga pridobiva iz hrane, predvsem iz maščobnega mesa in maščobnih mlečnih izdelkov. Če ima oseba dedno nagnjenost k visokemu holesterolu ali poje preveč živalskih maščob, se lahko raven LDL v krvi dvigne na nevarne ravni.

Za kaj se uporablja raziskava?

  • Oceniti verjetnost ateroskleroze in srčnih težav (to je najpomembnejši pokazatelj tveganja za koronarno arterijsko bolezen).
  • Za spremljanje učinkovitosti diete z zmanjšano živalsko maščobo.
  • Spremljanje ravni lipidov po jemanju zdravil za zniževanje holesterola.

Ko je študija načrtovana?

Analiza za LDL je običajno vključena v lipidni profil, ki vključuje tudi določanje skupnega holesterola, holesterola VLDL, holesterola HDL, trigliceridov in aterogenega koeficienta. Lipidogram lahko predpišemo med rutinskimi preventivnimi pregledi ali s povečanjem koncentracije celotnega holesterola, da bi ugotovili, zaradi katere frakcije je povečan.

Na splošno se lipidni profil priporoča vsem osebam, starejšim od 20 let, vsaj enkrat na 5 let, v nekaterih primerih pa še pogosteje (večkrat na leto). Najprej je bolniku predpisana dieta, ki omejuje živalske maščobe in / ali jemlje zdravila za zniževanje holesterola, nato pa se preskusijo, ali dosegajo cilje LDL in skupnega holesterola in posledično tveganje za bolezni. In drugič, če je v življenju pacienta prisoten eden ali več dejavnikov tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni:

  • kajenje,
  • določena starost (moški nad 45 let, ženske nad 55 let),
  • visok krvni tlak (od 140/90 mm Hg. art.),
  • visok holesterol ali srčno-žilne bolezni pri družinskih članih (srčni infarkt ali možganska kap pri tesnem moškem sorodniku, mlajšem od 55 let, ali ženski do 65 let),
  • ishemična bolezen srca, prejšnji srčni infarkt ali možganska kap,
  • diabetes,
  • prekomerna teža,
  • zloraba alkohola,
  • jedo veliko hrane, ki vsebuje živalske maščobe,
  • nizka telesna aktivnost.

Če je otrok v družini že v mladosti imel primere visokega holesterola ali srčnih bolezni, mu prvič priporoča, da odvzame lipidni profil v starosti od 2 do 10 let.

Kaj pomenijo rezultati?

Referenčne vrednosti: 0 - 3,3 mmol / l.

Pojem "norma" ni ravno uporaben glede na raven holesterola LDL. Pri različnih ljudeh, v katerih je življenje različnih dejavnikov tveganja, bo norma LDL drugačna. Študija holesterola LDL se uporablja za določitev tveganja za srčno-žilne bolezni, vendar pa je za njegovo natančno določitev treba upoštevati vse dejavnike.

Povišanje holesterola LDL je lahko posledica dedne nagnjenosti (družinska hiperholesterolemija) ali pretiranega vnosa živalskih maščob. Pri večini ljudi z visokim holesterolom sta v določeni meri vpletena oba dejavnika..

Raven LDL holesterola se lahko oceni na naslednji način:

  • manj kot 2,6 mmol / l - optimalno,
  • 2,6-3,3 mmol / l - blizu optimalnega,
  • 3,4-4,1 mmol / l - mejna meja,
  • 4,1-4,9 mmol / L - visoko,
  • nad 4,9 mmol / l - zelo visoko.

Možni vzroki za visoko raven holesterola LDL:

  • holestaza - stagnacija žolča, ki jo lahko povzročijo bolezni jeter (hepatitis, ciroza) ali žolčni kamni,
  • kronično vnetje ledvic, ki vodi do nefrotskega sindroma,
  • kronična odpoved ledvic,
  • zmanjšano delovanje ščitnice (hipotiroidizem),
  • slabo zdravljen diabetes mellitus,
  • alkoholizem,
  • debelost,
  • rak prostate ali trebušne slinavke.

Znižana raven holesterola LDL se v diagnostiki ne uporablja zaradi nizke specifičnosti. Kljub temu so lahko njegovi razlogi:

  • dedna hipoholesterolemija,
  • hude bolezni jeter,
  • raka kostnega mozga,
  • povečano delovanje ščitnice (hipertiroidizem),
  • vnetne bolezni sklepov,
  • B12- ali anemija pomanjkanja folatov,
  • pogoste opekline,
  • akutne bolezni, akutne okužbe,
  • kronična obstruktivna pljučna bolezen.

Kaj lahko vpliva na rezultat?

Koncentracija holesterola se lahko občasno spreminja, to je normalno. Posamezna meritev ne odraža vedno običajne ravni, zato bo včasih treba ponovno opraviti analizo po 1-3 mesecih.

Zvišajte raven lipoproteinskega holesterola zelo nizke gostote (holesterol VLDL):

  • nosečnost (lipidni profil je treba opraviti vsaj 6 tednov po rojstvu otroka),
  • dolgotrajen post,
  • stalno darovanje krvi,
  • anabolični steroidi, androgeni, kortikosteroidi,
  • kajenje,
  • uživanje hrane, ki vsebuje živalske maščobe.

Znižajte raven holesterola VLDL:

  • ležati,
  • alopurinol, klofibrat, kolhicin, protiglivična zdravila, statini, holestiramin, eritromicin, estrogeni,
  • intenzivna telesna aktivnost,
  • prehrana z nizko vsebnostjo holesterola in nasičenih maščobnih kislin in obratno z veliko polinenasičenih maščobnih kislin.
  • Lipidogram je treba vzeti, ko je človek relativno zdrav. Po akutni bolezni, srčnem napadu ali operaciji počakajte vsaj 6 tednov, preden izmerite holesterol.
  • LDL holesterol običajno izračunamo po naslednji formuli: LDL holesterol = skupni holesterol - (HDL holesterol - TG (trigliceridi) / 2.2).
  • V ZDA se lipidi merijo v miligramih na deciliter, v Rusiji in Evropi pa v milimolah na liter. Izračun se izvede v skladu s formulo XC (mg / dl) = XC (mmol / L) × 38,5 ali XC (mmol / L) = holesterol (mg / dL) x 0,0259.
  • LDL holesterol se običajno izračuna na podlagi rezultatov drugih analiz, ki so vključene v lipidni profil: skupni holesterol, HDL holesterol in trigliceridi - druga vrsta lipidov, ki sestavljajo lipoproteine. Pogosteje je dosežen dokaj natančen kazalnik, če pa se raven trigliceridov znatno poveča (> 10 mmol / l) ali je oseba pred testom pojedla veliko mastne hrane, rezultat morda ni povsem pravilen. V tem primeru se LDL meri neposredno.

LDL krvni test

Celotna resnica o holesterolu - kaj pomenita HDL in LDL

»Holesterol je slab. Treba je zmanjšati njegovo porabo in zmanjšati koncentracijo v krvi. " Ta izjava je trdno vstopila v zavest večine ljudi daleč od medicine..

Pravzaprav je brez te snovi nemogoče delovanje ene same celice našega telesa. Ugotovimo, kdaj se holesterol spremeni iz potrebnega v škodljivo snov in kako lahko temu procesu preprečite.

Pregled holesterola

Po kemijski formuli se nanaša na holesterol. Nastane v jetrih in črevesju (90%) in le 10% izvira iz hrane. Holesterol je glavna snov presnove maščob (enako glukozi v ogljikovih hidratih) in ima številne uporabne funkcije:

  • Vstopi v strukturo celičnih membran vseh celic telesa, poskrbi za njihovo normalno delovanje (moč celične stene in njena prepustnost sta odvisni od holesterola).
  • Tvorba steroidov (spolni in nadledvični hormoni), sinteza vitamina D.
  • V možganih spodbuja nastajanje novih sinaps (povezav) med nevroni, zato neposredno vpliva na vse kortikalne funkcije (spomin, pozornost, inteligenca).
  • Stimulira imunski sistem (zlasti njegov boj proti mutiranim "rakavim" celicam). Nevtralizira veliko strupov.

Zdaj je jasno, zakaj večina zdravnikov diete brez holesterola ne pozdravlja v celoti. Dokazano je, da stalno pomanjkanje snovi v telesu poveča tveganje za nastanek raka in Alzheimerjeve bolezni..

V krvi holesterol ne kroži neodvisno, ampak v povezavi z beljakovinskimi molekulami (lipoproteini). Prihajajo v visoki, nizki in zelo nizki gostoti. Pri biokemijski analizi določimo HDL in LDL. Z drugimi besedami, imenujemo jih "dober" in "slab" holesterol..

LDL krvni test

V molekuli te spojine prevladujejo holesterol in zelo malo beljakovin. Običajno mora ta molekula preprosto prenašati holesterol iz jeter, kjer se sintetizira, v celice telesa..

Če raven koncentracije presega dovoljene meje, se molekule "prilepijo" na stene posod, zožijo njihov lumen. Tako nastajajo aterosklerotični plaki. Zaradi tega LDL velja za "slab" holesterol..

Popolno nasprotje LDL. Prenašajo holesterol v jetra, pri čemer odstranjujejo odvečni holesterol iz sten krvnih žil. HDL ima antiaterosklerotični učinek, zato se lahko oseba s povišano stopnjo takšnega holesterola šteje za "zavarovano" pred številnimi boleznimi srca in ožilja.

Norma

Zdravnik pri predpisovanju analize holesterola predpostavlja študijo vseh frakcij presnove maščob. To je lipidni profil, ki se razlikuje med moškimi in ženskami..

Podatke podajamo v tabeli.

Koeficient aterogenosti se izračuna tako, da se HDL deli z LDL. Nižje ko je bolje..

Test holesterola

Raziskave o holesterolu so danes postale razširjen presejalni pregled. Omogoča vam, da že v začetni fazi odkrijete hiperholesterolemijo in predpiše pravočasno zdravljenje, ki zmanjša tveganje za srčni napad in kap..

Indikacije

  • Zvišanje krvnega tlaka nad 140/90 mm Hg. Umetnost. (trajno).
  • Neugodna dednost (prisotnost kardiovaskularne patologije pri sorodnikih).
  • Po srčnih infarktih in kapi (redni pregled).
  • Slabe navade (kajenje, pitje alkohola).
  • Spremljevalne bolezni - debelost, diabetes mellitus, angina pektoris.
  • Ljudje z dosledno nizko stopnjo telesne aktivnosti.
  • Starostni dejavnik: moški nad 45 let, ženske nad 55 let.
  • Če jeste preveč živalskih maščob in je raven holesterola že povišana.

Usposabljanje

Vsaka biokemijska analiza je zelo občutljiva na zunanje dejavnike. Da bi bil rezultat zanesljiv, upoštevajte ta preprosta pravila:

  • Kri se odvzame iz vene strogo na prazen želodec.
  • Alkohola ne smete jemati tri dni, kaditi eno uro pred analizo.
  • V dveh tednih morate prenehati jemati zdravila, ki vplivajo na biokemično sestavo krvi: heparin, eritromicin, tetraciklin, adrenalin, anabolični steroidi, imezin, butadion, sulfonamidi, aminoglikozidi, difenin, salicilati. Celoten seznam je treba preveriti pri zdravniku.
  • Pred pregledom se izogibajte težki fizični aktivnosti in stresu.

Na povišano raven holesterola v krvi ne vplivajo le ateroskleroza, temveč tudi nekatere druge bolezni: hipotiroidizem, diabetes mellitus, kronični pielonefritis in glomerulonefritis, zastoji žolča, kamni ali tumorji v trebušni slinavki.

Interpretacija rezultatov

Lipidogram lahko razkrije tako povečanje LDL kot HDL kot tudi njihovo znižanje. Upoštevajte glavne razloge za vsak primer.

Dvig LDL

To stanje je najbolj nevarno zaradi tveganja za srčno-žilno patologijo. "Slab" holesterol se poviša v naslednjih situacijah:

  1. Dednost Običajno je pri takih ljudeh veliko sorodnikov utrpelo srčni infarkt ali kap. Toda dejavnik dedne nagnjenosti se kaže z izrazito aterosklerozo le, če sta prehrana in življenjski slog moteni.
  2. Resne bolezni srca in ožilja (ishemična bolezen srca, srčni infarkt, možganska kap v anamnezi).
  3. Bolezni trebušne slinavke (diabetes mellitus, tumorji, kronični pankreatitis).
  4. Prebavni dejavnik. Velika količina živalske maščobe vodi v trajno kopičenje holesterola v jetrih. Sistem transportnih beljakovin "deluje v izboljšanem načinu", zato se koncentracija LDL poveča.
  5. Kronične bolezni jeter in ledvic, presnovna patologija (protin), vpliv toksinov (alkoholizem, kajenje).
  6. Hormonske spremembe v telesu, ki niso vedno patološke. Torej med nosečnostjo rahlo povečanje LDL velja za normalno..

Hud stres, dolgotrajno na tešče vodijo tudi v hiperholesterolemijo, ki je popolnoma povezana z aterosklerozo. Razlaga razlogov za zvišanje holesterola LDL upošteva veliko dejavnikov (anamneza, klinične manifestacije, dodatne metode pregleda).

Spuščanje LDL

Če biokemični krvni test pokaže znižanje LDL, to ni znak odličnega zdravja. Znižanje holesterola v tej skupini kaže na resna odstopanja:

  • Duševna okvara: depresija, zmanjšan spomin in pozornost.
  • Kršitev proizvodnje spolnih hormonov, do neplodnosti. Znižani libido.
  • Tveganje možganske kapi. V tem primeru se sproži dejavnik povečanja krhkosti krvnih žil in ne njihova blokada z aterosklerotičnimi plaki.
  • Osteoporoza, debelost.

Človeško telo je uravnotežen sistem, zato premik holesterola v katero koli smer vodi do bolezni.

Načini za normalizacijo holesterola

Vse paciente skrbi vprašanje, kako znižati "slab" holesterol. Metode lahko razdelimo na medicinske in ljudske.

Zdravila za zniževanje LDL

  1. Statini blokirajo encime, ki sodelujejo pri sintezi holesterola. Posledično se ne proizvaja tako intenzivno v jetrih. Najbolj znani so Rosuvostatin, Lipostat, Zovatin, Simgal in drugi.
  2. Zdravila, ki zmanjšujejo absorpcijo holesterola v črevesju - Ezetimibe.
  3. Derivati ​​vlaknaste kisline (zmanjšujejo sintezo LDL v jetrih) - Tricor, Lopid.
  4. Sodobna zdravila za koleretik - Colestid, Questran. Poleg tega lahko dvignejo HDL.

V tem primeru so koristna biološko aktivna dopolnila z vitaminom E, folno kislino, OMEGA-3, nikotinsko kislino, vitaminoma B6 in B12..

Dieta

Če želite ustvariti optimalno ravnovesje med LDL in HDL, morate omejiti uporabo nekaterih živil in obogatiti prehrano z drugimi. Pri normalizaciji holesterola so:

  • Slana voda in morski sadeži, prehrana s perutnino (piščanec, puran).
  • Rastlinske maščobe (oljčno in laneno olje).
  • Ovsena kaša, ječmen, stročnice.
  • Oreščki.
  • Česen, zelišča.
  • Soja.
  • Zeleni čaj.
  • Avokado, jabolka.

Med prepovedanimi živili so vodilne maščobe živalskega izvora (zlasti tiste, ki jih vsebujejo stranski proizvodi - jetra, pljuča), zato morate omejiti uporabo jajc, maščobnih mlečnih izdelkov, rakov in školjk.

Način

Ustrezna vadba bo pripomogla k znižanju holesterola. Bolje je telovaditi vsak dan ali hitro hoditi, kot pa se izčrpavati s trdim treningom v telovadnici, a občasno.

Kajenje in alkohol otežujeta boj z visokim holesterolom.

Lipoproteini: vrednost, diagnoza, vrste in norme HDL, LDL, VLDL

Lipoproteini (lipoproteini) so kompleksni proteinski kompleksi, ki vsebujejo holesteride, fosfolipide, nevtralne maščobe in maščobne kisline. Glavna vloga lipoproteinov je v transportu lipidov do perifernih organov iz jeter in obratno. Razvrstitev lipoproteinov poteka po gostoti, odstopanje njihovega indeksa v krvi pa lahko kaže na različne patološke procese v jetrih, endokrinih žlezah in drugih organih. Izraza "lipoprotein" in "lipoprotein" sta praktično zamenljiva, prehod iz enega imena v drugo pa bralca ne bi smel zmediti..

Kvantitativni kazalnik spojin, kot so beta-lipoproteini in HDL, ima diagnostično vrednost, količina lipoproteinov pa kaže na stopnjo razvoja nenormalnosti v različnih tkivih in sistemih. Lipoproteini so sestavljeni iz estrov holesterola v jedru in beljakovin, prostega holesterola, trigliceridov v okoliški membrani.

Vrste lipoproteinov

Razvrstitev in delovanje lipoproteinov:

  • visoka gostota 8-11 nm (HDL) - dostava holesterola (CS) iz obrobja v jetra,
  • nizka gostota 18-26 nm (LDL) - dostava holesterola, fosfolipidov (PL) iz jeter na obrobje,
  • vmesna ali srednja gostota 25-35 nm (LPSP) - dostava CL, PL in triacilgliceridov iz jeter na obrobje,
  • zelo nizka gostota 30-80 nm (VLDL) - dostava triacilgliceridov in PL iz jeter na obrobje,
  • hilomikroni - 70-1200 nm - transport holesterola in maščobnih kislin iz črevesa v jetra in periferna tkiva.

Plazemski lipoproteini so razvrščeni tudi v pre-beta, beta in alfa lipoproteine..

Pomen lipoproteinov

Lipoproteini najdemo v vseh organih, so glavna transportna možnost lipidov, ki dostavijo holesterol v vsa tkiva. Lipidi ne morejo sami opravljati svoje funkcije, zato pridejo v stik z apoproteini in pridobijo nove lastnosti. To povezavo imenujemo lipoproteini ali lipoproteini. Igrajo ključno vlogo pri presnovi holesterola. Hilomikroni izvajajo prenos maščob, ki vstopajo v prebavni trakt skupaj s hrano. Lipoproteini z zelo gosto gostoto prenašajo endogene trigliceride do mesta njihove uporabe, LDL pa prenašajo lipide do tkiv.

Druge funkcije lipoproteinov:

  • povečanje prepustnosti celične membrane,
  • stimulacija imunosti,
  • aktiviranje sistema strjevanja krvi,
  • dostava v tkivno železo.

Holesterol ali holesterol je topen maščobni alkohol v lipidih, ki ga prenašajo prek ožilja. 75% holesterola se tvori v telesu in le 25% izvira iz hrane. Holesterol je ključni element celične membrane in sodeluje pri tvorbi živčnih vlaken. Snov je pomembna za normalno delovanje imunskega sistema, saj aktivira obrambni mehanizem pred tvorbo malignih celic. Tudi holesterol sodeluje pri proizvodnji vitamina D, spolnih hormonov in nadledvičnih hormonov.

Lipoproteini visoke gostote spodbujajo izločanje holesterola iz krvi, čiščenje krvnih žil in preprečevanje tako pogoste bolezni, kot je ateroskleroza. Njihova visoka koncentracija pomaga preprečiti številne patologije kardiovaskularnega sistema.

Lipoproteini nizke gostote vodijo do nastanka aterosklerotičnih plakov, ki motijo ​​normalno prekrvavitev, povečujejo tveganje za patologije CVD. Zvišana vsebnost lipoproteinov z nizko gostoto je zaskrbljujoč signal, ki kaže na tveganje za aterosklerozo in nagnjenost k miokardnemu infarktu.

HDL (HDL) ali lipoproteini visoke gostote

Lipoproteini visoke gostote so odgovorni za vzdrževanje normalne ravni holesterola. Sintetizirajo se v jetrih in so odgovorni za dostavo holesterola v jetra iz okoliških tkiv za uporabo.

Povišano raven lipoproteinov visoke gostote opazimo s patološkimi spremembami hepatobiliarnega sistema: hepatozo, cirozo, intoksikacijo z zdravili ali alkoholom.

Znižana raven HDL opazimo s prekomernim nabiranjem holesterola, ki se pojavi ob ozadju Tangerjeve bolezni (dedno pomanjkanje HDL). Pogosteje nizka vrednost HDL kaže na aterosklerozo.

Tabela vsebnosti HDL (mg / dl):

Visoka stopnjaod 60
Srednji40–59
Nizkado 40 pri moških, do 50 pri ženskah

LDL (LDL) lipoprotein z nizko gostoto

Lipoproteini nizke gostote prenašajo holesterol, fosfolipide in trigliceride v periferne sisteme iz jeter. Ta vrsta spojine vsebuje približno 50% holesterola in je njena glavna prenosna oblika..

Zmanjšanje holesterola LDL se pojavi zaradi patologije endokrinih žlez in ledvic: nefrotični sindrom, hipotiroidizem.

Povečanje koncentracije lipoproteinov nizke gostote je posledica vnetnih procesov, zlasti s poškodbami ščitnice in hepatobiliarnega sistema. Visoke ravni pogosto opazimo pri nosečnicah in med okužbo.

Norma pri ženskah po starosti (mmol / l):

mlajši od 19 let1,5-3,8
20–301,5-4,2
30-401,8–4
40-502.04-4.9
50–602,4-5,6
60–702,4-5,5
po 70. letu2,4-5,5

Tabela norma holesterola LDL v krvi za oba spola (mg / dl):

Zelo visoka ravenod 190
Visok160-189
Zmerno povišana130-159
Blizu normalnega100-129
Običajnomanj kot 100

VLDL in hilomikroni

Lipoproteini z zelo gosto gostoto sodelujejo pri dostavi endogenih lipidov v različna tkiva iz jeter, kjer se ta tvorijo. To so največje spojine, ki so po velikosti le hilomikroni. To so 50-60% trigliceridov in majhna količina holesterola..

Povečanje koncentracije VLDL vodi v motnost krvi. Te spojine imenujemo "škodljivi" holesterol, ki izzove pojav aterosklerotičnih plakov na žilni steni. Postopno povečanje teh plakov vodi v trombozo s tveganjem za ishemijo. Krvni test potrdi povečano vsebnost VLDL pri bolnikih s sladkorno boleznijo in različnimi patologijami ledvic.

Hilomikroni nastajajo v črevesnih epitelijskih celicah in prenašajo maščobo iz črevesja v jetra. Večina spojin so trigliceridi, ki se v jetrih razgradijo, da tvorijo maščobne kisline. En del se prenese v mišično in maščobno tkivo, drugi pa v vez z krvnim albuminom. Kilomikroni opravljajo transportno funkcijo, pri čemer prenašajo maščobe s hrano in prenašajo spojine VLDLP, ki nastanejo v jetrih.

Lipoproteini zelo nizke gostote vsebujejo visoko koncentracijo holesterola. Prodirajo v posode, se kopičijo na steni, kar izzove različne patologije. Ko se s presnovnimi motnjami njihova raven močno poveča, se pojavijo aterosklerotični plaki.

Faktorji povečanja beta-holesterola

Povečanje LDL in VLDL se pojavi na podlagi naslednjih bolezni:

  • endokrine bolezni - disfunkcija ščitnice, motena sinteza proizvodnje nadledvičnih hormonov,
  • kronični alkoholizem, zastrupitev telesa z produkti razgradnje etanola in pomanjkanje jetrnih encimov,
  • dekompenzirani diabetes mellitus,
  • vnos velike količine nasičenih maščobnih kislin s hrano skupaj z živalskimi maščobami, prevlado "neuporabnih" ogljikovih hidratov v prehrani,
  • maligni procesi prostate in trebušne slinavke,
  • disfunkcija jeter, holestaza, zastoji, biliarna ciroza in hepatitis,
  • holelitiaza, kronične jetrne bolezni, benigne in maligne novotvorbe,
  • presnovni sindrom, ženska debelost, odlaganje maščob v stegnih, trebuhu, rokah,
  • oslabljeno delovanje ledvic, hudo odpoved ledvic, nefrotski sindrom.

Pomembno je, da se preizkusite za LDL in VLDL, ko se pojavijo številni naslednji simptomi:

  • zmerno ali ostro povečanje telesne teže, kar je značilen znak motenj metabolizma lipidov,
  • tvorba vozličkov na koži, ksantelazma, ki se pogosteje nahajajo na vekah, na licih,
  • nelagodje in bolečine v prsnem košu, kar je povezano z ishemijo, tak simptom kaže na aterosklerotične vaskularne lezije in resne motnje krvnega obtoka na ozadju nastanka aterosklerotičnih plakov,
  • okvara spomina, zaviranje reakcij, kot znak poškodbe možganskih žil (vaskularna encefalopatija), obstaja nevarnost ishemične možganske kapi,
  • pogosto otrplost rok in nog, občutek "tekajočega lezenja", kar kaže na odlaganje holesterola na žilni steni v spodnjih in zgornjih okončinah. Prispeva k poslabšanju živčnega trofizma in zmanjšanju občutljivosti tipa polinevropatije ali "nogavic" in "rokavic".

Ateroskleroza se nanaša na sistemske bolezni, ker se lezija nanaša na kršitev oskrbe s krvjo v vseh notranjih organih. Zoženje lumena krvnih žil je patološki pojav v primeru, ko je vzrok kopičenje holesterola.

Dislipoproteinemija

Kaj je dislipoproteinemija? To:

  • kršitev tvorbe lipoproteinov,
  • neusklajenost med tvorbo lipoproteinov in hitrostjo njihove uporabe. Vse to vodi v spremembo koncentracije različnih vrst zdravil v krvi..

Primarna dislipoproteinemija je posledica genetskega dejavnika, sekundarna - posledica negativnih zunanjih in notranjih dejavnikov.

Analize in diagnostika

Lipoproteine ​​določimo s krvnim lipidnim testom. Raziskave kažejo na trigliceride, skupni holesterol, lipoproteine ​​visoke in nizke gostote.

Lipidogram - glavna diagnostična možnost za odkrivanje motenj metabolizma lipidov.

Tabela lipidnega profila (mmol / l):

Skupni holesterol3.1-5.2
Trigliceridi0,14-1,83
Aterogeni koeficientveč kot 3

Za normalizacijo presnove maščob je potrebno doseči naslednje kazalnike:

  • skupni holesterol - do 5 mmol / l,
  • lipoproteini VP - več kot 1 mmol / l,
  • lipoproteini NP - do 2 mmol / l,
  • trigliceridi - do 2 mmol / l,
  • aterogeni koeficient - do 3 mmol / l.

Lipoproteini (lipoproteini) z visoko in nizko gostoto v krvi: kaj je to, norma, povečanje

© Avtor: Soldatenkov Ilya Vitalievich, splošni zdravnik, zlasti za SosudInfo.ru (o avtorjih)

Lipoproteini so kompleksni proteinsko-lipidni kompleksi, ki so del vseh živih organizmov in so nujen sestavni del celičnih struktur. Lipoproteini opravljajo transportno funkcijo. Njihova vsebnost v krvi je pomemben diagnostični test, ki signalizira stopnjo razvoja bolezni telesnih sistemov..

To je razred kompleksnih molekul, ki lahko hkrati vključujejo proste trigliceride, maščobne kisline, nevtralne maščobe, fosfolipide in holesterol v različnih količinskih razmerjih..

Lipoproteini dostavijo lipide v različna tkiva in organe. Sestavljene so iz nepolarnih maščob, ki se nahajajo v osrednjem delu molekule - jedru, ki ga obdaja lupina, sestavljena iz polarnih lipidov in apoproteinov. Podobna struktura lipoproteinov pojasnjuje njihove amfifilne lastnosti: hkratna hidrofilnost in hidrofobnost snovi.

Funkcije in pomen

Lipidi igrajo pomembno vlogo v človeškem telesu. Najdemo jih v vseh celicah in tkivih in so vključeni v številne presnovne procese.

  • Lipoproteini so glavna transportna oblika lipidov v telesu. Ker so lipidi netopne spojine, ne morejo sami izpolniti svojega namena. Lipidi se v krvi vežejo z beljakovinami - apoproteini, postanejo topni in tvorijo novo snov, imenovano lipoprotein ali lipoprotein. Ti dve imeni sta enakovredni, skrajšano - LP.

Lipoproteini zasedajo ključno mesto pri transportu in presnovi lipidov. Hilomikroni prenašajo maščobe, ki vstopajo v telo skupaj s hrano, VLDL na mesto odlaganja oddajo endogene trigliceride, holesterol s pomočjo LDL vstopi v celice, HDL ima antiaterogene lastnosti.

  • Lipoproteini povečajo prepustnost celičnih membran.
  • LP, katerega beljakovinski del je predstavljen z globulini, spodbuja imuniteto, aktivira sistem strjevanja krvi in ​​dovaja železo v tkiva.

Razvrstitev

Plazemski LP je razvrščen po gostoti (z uporabo metode ultracentrifugiranja). Več lipidov je v molekuli LP, manjša je njihova gostota. Dodelite VLDL, LDL, HDL, hilomikrone. To je najbolj natančna od vseh obstoječih klasifikacij zdravil, ki je bila razvita in dokazana z natančno in precej mukotrpno metodo - ultracentrifugiranje.

Velikosti LP so tudi raznolike. Največje so molekule klomikrona in nato z zmanjšanjem velikosti - VLDL, LPSL, LDL, HDL.

Elektroforetska klasifikacija zdravil je zelo priljubljena med kliniki. Z elektroforezo smo izolirali naslednje razrede zdravil: hilomikroni, pre-beta-lipoproteini, beta-lipoproteini, alfa-lipoproteini. Ta metoda temelji na vnosu aktivne snovi v tekoči medij z uporabo galvanskega toka.

Frakcioniranje zdravil se izvaja z namenom določitve njihove koncentracije v krvni plazmi. VLDL in LDL sta oborjena s heparinom, medtem ko HDL ostane v supernatantu.

Trenutno se razlikujejo naslednje vrste lipoproteinov:

HDL (lipoprotein visoke gostote)

HDL zagotavlja transport holesterola iz telesnih tkiv do jeter.

HDL vsebuje fosfolipide, ki zadržujejo holesterol v suspenziji in preprečujejo, da bi zapustil krvni obtok. HDL se sintetizira v jetrih in zagotavlja povratni transport holesterola iz okoliških tkiv v jetra za uporabo.

  1. Povečanje HDL v krvi opazimo pri debelosti, maščobni hepatozi in biliarni cirozi jeter, zastrupitvi z alkoholom.
  2. Zmanjšanje HDL se pojavi pri dedni Tangerjevi bolezni, ki jo povzroči kopičenje holesterola v tkivih. V večini drugih primerov je znižanje koncentracije HDL v krvi znak aterosklerotične žilne poškodbe..

Stopnja HDL se razlikuje med moškimi in ženskami. Pri moških se vrednost LP tega razreda giblje od 0,78 do 1,81 mmol / l, norma pri ženskah HDL - od 0,78 do 2,20, odvisno od starosti.

LDL (lipoprotein nizke gostote)

LDL so nosilci endogenega holesterola, trigliceridov in fosfolipidov od jeter do tkiv.

Ta razred zdravil vsebuje do 45% holesterola in je njegova transportna oblika v krvi. LDL nastane v krvi kot posledica delovanja encima lipoprotein lipaza na VLDL. S svojim presežkom se na stenah krvnih žil pojavljajo aterosklerotični plaki.

Običajno je količina LDL 1,3-3,5 mmol / L.

  • Raven LDL v krvi se poveča s hiperlipidemijo, hipotiroidizmom, nefrotičnim sindromom.
  • Znižano raven LDL opazimo pri vnetju trebušne slinavke, jetrno-ledvični patologiji, akutnih nalezljivih procesih, nosečnosti.

infografika (povečanje na klik) - holesterol in LP, vloga v telesu in norme

VLDL (lipoprotein z zelo nizko gostoto)

VLDL nastaja v jetrih. Prenašajo endogene lipide, sintetizirane v jetrih, iz ogljikovih hidratov v tkiva.

To so največji LP-ji, ki so po velikosti manjvredni samo kilomikronom. So več kot pol trigliceridov in vsebujejo majhno količino holesterola. S presežkom VLDL kri postane motna in postane mlečna.

VLDL je vir "slabega" holesterola, iz katerega nastanejo plaki na vaskularnem endoteliju. Plaki se postopoma povečujejo, tromboza se pridruži tveganju akutne ishemije. VLDL se je povečal pri bolnikih z diabetesom mellitusom in ledvicami.

Kilomikroni

Hilomikroni niso prisotni v krvi zdrave osebe in se pojavljajo le, kadar je moten metabolizem lipidov. Hilomikroni se sintetizirajo v epitelijskih celicah sluznice tankega črevesa. Prenašajo zunanjo maščobo iz črevesja v obrobna tkiva in jetra. Večina prenesenih maščob so trigliceridi, pa tudi fosfolipidi in holesterol. V jetrih se pod vplivom encimov razgradijo trigliceridi in nastanejo maščobne kisline, od katerih se nekatere transportirajo v mišice in maščobno tkivo, drugi del pa se veže na krvni albumin.

kako izgledajo glavni lipoproteini

LDL in VLDL sta visoko aterogena - z veliko holesterola. Prodirajo v steno arterij in se kopičijo v njej. S presnovnimi motnjami se raven LDL in holesterola močno dvigne.

Najvarnejši v zvezi z aterosklerozo so HDL. Lipoproteini tega razreda odstranjujejo holesterol iz celic in spodbujajo njegov vstop v jetra. Od tam pa skupaj z žolčem vstopi v črevesje in zapusti telo..

Predstavniki vseh drugih razredov zdravil dostavijo holesterol celicam. Holesterol je lipoprotein, ki je del celične stene. Sodeluje pri tvorbi spolnih hormonov, procesu tvorbe žolča, sintezi vitamina D, ki je potreben za absorpcijo kalcija. Endogeni holesterol se sintetizira v jetrnem tkivu, nadledvičnih celicah, črevesnih stenah in celo v koži. Eksogeni holesterol vstopi v telo skupaj z živalskimi proizvodi.

Dislipoproteinemija - diagnoza s kršitvijo presnove lipoproteinov

Dislipoproteinemija se razvije, ko se v človeškem telesu motijo ​​dva procesa: tvorba zdravil in hitrost njihovega izločanja iz krvi. Kršitev razmerja LP v krvi ni patologija, ampak dejavnik razvoja kronične bolezni, pri kateri se arterijske stene zgostijo, njihov lumen se zoži in dotok krvi v notranje organe.

S povečanjem ravni holesterola v krvi in ​​znižanjem ravni HDL se razvije ateroskleroza, kar vodi v razvoj smrtonosnih bolezni.

Etiologija

Primarna dislipoproteinemija je genetsko določena.

Vzroki sekundarne dislipoproteinemije so:

  1. Hipodinamija,
  2. Sladkorna bolezen,
  3. Alkoholizem,
  4. Disfunkcija ledvic,
  5. Hipotiroidizem,
  6. Jetrna odpoved,
  7. Dolgotrajna uporaba nekaterih zdravil.

Koncept dislipoproteinemije vključuje 3 procese - hiperlipoproteinemija, hipolipoproteinemija, alipoproteinemija. Dislipoproteinemija se pojavlja precej pogosto: vsak drugi prebivalec planeta ima podobne spremembe v krvi.

Hiperlipoproteinemija je povečana vsebnost LP v krvi zaradi eksogenih in endogenih vzrokov. Sekundarna oblika hiperlipoproteinemije se razvije ob ozadju osnovne patologije. Pri avtoimunskih boleznih telo telo dojema kot antigene, na katere nastajajo protitelesa. Posledično nastanejo kompleksi antigen-protitelesa, ki so bolj aterogeni kot zdravila..

    Za hiperlipoproteinemijo tipa 1 je značilna tvorba ksantomov - gostih nodul, ki vsebujejo holesterol in se nahajajo nad površino tetiv, razvojem hepatosplenomegalije, pankreatitisa. Bolniki se pritožujejo nad poslabšanjem splošnega stanja, vročino, izgubo apetita, paroksizmalnimi bolečinami v trebuhu, ki se poslabšajo po uživanju mastne hrane.

Ksantomi (levo) in ksanthelasme (v sredini in desno) - zunanji manifestacije dislipoproteinemije

Alipoproteinemija je genetsko določena bolezen z avtosomno prevladujočim načinom dedovanja. Bolezen se kaže s povečanjem tonzil z oranžnim cvetom, hepatosplenomegalijo, limfadenitisom, mišično oslabelostjo, zmanjšanimi refleksi, hiposenzibilnostjo.

Hipolipoproteinemija je nizka vsebnost LP v krvi, pogosto asimptomatska. Vzroki bolezni so:

  1. Dednost,
  2. Nepravilna prehrana,
  3. Pasivni življenjski slog,
  4. Alkoholizem,
  5. Patologija prebavnega sistema,
  6. Endokrinopatija.

Dislipoproteinemije so: organska ali regulativna, toksigena, bazalna - študija ravni LP na prazen želodec, inducirana - študija ravni LP po jedi, drogah ali telesni dejavnosti.

Diagnostika

Znano je, da je presežek holesterola zelo škodljiv za človeško telo. Toda pomanjkanje te snovi lahko privede do disfunkcije organov in sistemov. Težava je v dedni nagnjenosti, pa tudi v življenjskem slogu in prehranskih navadah..

Diagnoza dislipoproteinemije temelji na zgodovini bolezni, pritožbah bolnikov, kliničnih znakih - prisotnosti ksantoma, ksanthelasme, lipoidnega loka roženice.

Glavna diagnostična metoda dislipoproteinemije je krvni lipidni test. Določite koeficient aterogenosti in glavne kazalnike lipidnega profila - trigliceride, skupni holesterol, HDL, LDL.

Lipidogram je laboratorijska diagnostična metoda, ki odkrije motnje metabolizma lipidov, ki vodijo do razvoja bolezni srca in ožilja. Lipidogram zdravniku omogoča, da oceni bolnikovo stanje, ugotovi tveganje za aterosklerozo koronarnih, cerebralnih, ledvičnih in jetrnih žil, pa tudi bolezni notranjih organov. Kri se dajejo v laboratoriju strogo na prazen želodec, vsaj 12 ur po zadnjem obroku. Dan pred analizo je uživanje alkohola izključeno uro pred raziskavo. Na predvečer analize je priporočljivo, da se izognete stresu in čustvenim preobremenitvam.

Za določanje lipidov je glavna encimska metoda za preučevanje venske krvi. Naprava fiksira vzorce, predhodno obarvane s posebnimi reagenti. Ta diagnostična metoda omogoča izvajanje množičnih pregledov in pridobitev natančnih rezultatov..

Enkrat na vsakih 5 let je potrebno testiranje lipidnega spektra za profilaktične namene. Osebe, starejše od 40 let, bi to morale storiti letno. Krvni test se izvaja v skoraj vsaki okrožni ambulanti. Bolnikom, ki trpijo zaradi hipertenzije, debelosti, bolezni srca, jeter in ledvic, predpišejo biokemični krvni test in lipidni profil. Zapletena dednost, obstoječi dejavniki tveganja, spremljanje učinkovitosti zdravljenja - indikacije za predpisovanje lipidnega profila.

Rezultati študije so lahko nezaupljivi po jedi dan prej, kajenju, stresu, akutni okužbi, med nosečnostjo, jemanju nekaterih zdravil.

Endokrinolog, kardiolog, terapevt, splošni zdravnik, družinski zdravnik se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem patologije.

Zdravljenje

Dietna terapija ima ogromno vlogo pri zdravljenju dislipoproteinemije. Bolnikom svetujemo, da omejijo uživanje živalskih maščob ali jih nadomestijo s sintetičnimi, da jih jedo do 5-krat na dan v majhnih obrokih. Prehrana mora biti obogatena z vitamini in prehranskimi vlakninami. Morali bi se odreči mastni in ocvrti hrani, meso nadomestiti z morskimi ribami, jesti veliko zelenjave in sadja. Splošna krepilna terapija in zadostna telesna aktivnost izboljšata splošno stanje bolnikov.

slika: koristne in nezdrave "diete" v smislu ravnotežja drog

Terapija za zniževanje lipidov in antihiperlipoproteinemična zdravila sta namenjena odpravi dislipoproteinemije. Namenjeni so znižanju ravni holesterola in LDL v krvi, pa tudi povečanju ravni HDL..

Od zdravil za zdravljenje hiperlipoproteinemije bolnikom predpišemo:

  • Statini - "Lovastatin", "Fluvastatin", "Mevacor", "Zokor", "Lipitor". Ta skupina zdravil zmanjšuje proizvodnjo holesterola v jetrih, zmanjšuje količino medceličnega holesterola, razgrajuje lipide in ima protivnetni učinek..
  • Sekvestranti zmanjšajo sintezo holesterola in ga izločijo iz telesa - "kolestiramin", "kolestipol", "kolestipol", "kolestan".
  • Fibrabira nižje ravni trigliceridov in zviša raven HDL - "Fenofibrate", "Ciprofibrate".
  • B vitamini.

Hiperlipoproteinemija zahteva zdravljenje z zdravili za zniževanje lipidov "Cholesteramine", "Nikotinska kislina", "Miskleron", "Clofibrate".

Zdravljenje sekundarne oblike dislipoproteinemije je odpravljanje osnovne bolezni. Bolnikom s sladkorno boleznijo priporočamo, da spremenijo svoj življenjski slog, redno jemljejo antihipoglikemična zdravila, pa tudi statine in fibrate. V hudih primerih je potrebna insulinska terapija. S hipotiroidizmom je potrebno normalizirati delovanje ščitnice. Za to pacienti opravijo hormonsko nadomestno zdravljenje..

Bolnikom, ki trpijo zaradi dislipoproteinemije, priporočamo po glavnem zdravljenju:

  1. Normalizirajte telesno težo,
  2. Odmerite telesno aktivnost,
  3. Omejite ali odpravite uživanje alkohola,
  4. Kadar koli je mogoče, se izogibajte stresu in konfliktnim situacijam,
  5. Nehaj kaditi.