Živila, ki povišajo krvni sladkor

9 minut Avtor: Lyubov Dobretsova 1154

Ravni krvnega sladkorja (glikemije) odražajo stanje presnove ogljikovih hidratov v telesu. S stabilno precenjeno vsebnostjo glukoze v plazmi je bolniku predvidoma diagnosticirano:

  • diabetes mellitus je neozdravljiva patologija endokrinega sistema telesa, obremenjena s številnimi zapleti;
  • preddiabetes - stanje oslabljene tolerance na glukozo, torej sposobnost telesa, da ustrezno absorbira ogljikove hidrate.

Izkušeni diabetiki dobro vedo, katera živila povišajo krvni sladkor. Ljudem, ki se prvič soočijo s težavo hiperglikemije (povečanje koncentracije glukoze), najprej svetujejo spremembo prehrane. Ko ste preučili vpliv hrane na raven glikemije, lahko določite vsebino košarice, razumete, katera hrana je varna in katero hrano je treba zavreči..

Analiza venske ali kapilarne krvi se izvaja strogo na prazen želodec. To je posledica biokemičnih procesov, ki se v telesu odvijajo po jedi. Ko se izdelki predelajo, nastane glukoza, nato se ta resorbira (absorbira) v kri, nato porazdeli in dostavi v celice in tkiva.

Ko se glukoza sprosti, se njena koncentracija v krvi vedno poveča. Zato bodo rezultati analize, opravljene na polni želodec, višje od norme, sprejete v laboratorijski mikroskopiji. Na raven sladkorja v krvi v večji ali manjši meri vpliva katero koli zaužito hrano. Referenčne ravni sladkorja za odrasle so 3,3 do 5,5 mmol / L.

Razvoj preddiabeta dokazuje presežek kazalnikov za 0,2-1,2 mmol / l (od 5,7 do 6,7 mmol / l na prazen želodec). Mejna oznaka glikemije 2 uri po obroku pri osebi z zdravo presnovo ogljikovih hidratov velja za 7,7 mmol / l. Motena toleranca za glukozo se določi, ko so rezultati testov od 7,8 do 11 mmol / l (2 uri po jedi).

Glavni diabetični indikator živil

Za učinek izdelka na zvišanje ravni glukoze je značilen njegov glikemični indeks (GI ali GI). Ta vrednost odraža učinkovitost razgradnje izdelkov, sproščanje in tvorbo glukoze iz njih ter hitrost njene resorpcije v sistemski obtok..

Višji kot je GI, hitreje se pojavijo biokemični procesi in absorbira se glukoza. Visok GI ustreza vrednosti 70 enot in več. Od uživanja hrane s takšnim glikemičnim indeksom se krvni sladkor dvigne v prisilnem načinu. Za diabetike to predstavlja grožnjo razvoju hiperglikemične krize..

Povprečni GI se giblje od 30 do 70 enot. Izdelki, indeksirani v tem območju, se lahko vključijo v prehrano v odmerkih, ob upoštevanju dnevnega (tedenskega) odmerka. Če se uporablja nepravilno (presega obroke), se bo koncentracija glukoze v krvi dvignila na nesprejemljive vrednosti.

Nizek glikemični indeks (≤ 30 enot). Idealno za diabetike in ljudi s pred diabetesom. Takšna hrana nima agresivnega vpliva na raven glukoze v krvi. Glavni pogoj za uživanje živil z nizkim GI je nadzor nad vsebnostjo kalorij in količino hrane. Glede na vrednosti GI, predstavljene v spodnji tabeli, so živila, ki izzovejo zvišanje kazalcev krvnega sladkorja, jasno opredeljena.

Vpliv hranil na glikemijo

Telo prejme vsakodnevno hrano, sestavljeno iz beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov (hranilnih snovi). Vsi imajo različno vpliv na raven glikemije..

Hitri ogljikovi hidrati

Najvišji GI spada med živila, bogata s preprostimi ogljikovimi hidrati (monosaharidi in disaharidi). Telo se hitro absorbira v telo, kar sproži takojšen izpust glukoze v kri. Pri osebi, ki nima sladkorne bolezni, deluje hormon inzulin s polno močjo, ki pravočasno pobere izločeno glukozo, jo dovaja v celice telesa in po treh urah se glikemija vrne v normalno stanje.

Ob pomanjkanju insulina (diabetes tipa 1) ali pomanjkanju občutljivosti celic na hormon (tip 2) je ta shema kršena. Uživane hitre ogljikovodike bodo zvišale krvni sladkor, vendar jih ne bomo zaužili. Monosaharidi in disaharidi so glavne sestavine prehrane, ki zvišujejo raven glukoze, izzovejo stabilno hiperglikemijo, debelost in razvoj diabetes mellitusa.

Ogromno količino preprostih ogljikovih hidratov najdemo v vseh vrstah sladkarij, nekaj sadja in zelenjave. Seznam živil, prepovedanih z veliko sladkorja, vključuje:

  • slaščice (torte, meringue, marshmallows, halva, pecivo itd.);
  • pecivo iz maslenega, peciva, lističev in choux peciva;
  • sladkarije in čokolada;
  • sladki smoothieji in druge sladice;
  • pakirani sokovi, ustekleničeni čaj, gazirane pijače, kot so Sprite, Cola itd.;
  • sadje, zelenjava in suho sadje: ananas, melona, ​​pesa (kuhana), datlji, rozine;
  • konzerviranje: sadje v sirupu, konzervi, konfitura in marmelada, liči, kompoti.

Počasi ogljikovi hidrati

Proces razgradnje polisaharidov, sicer zapletenih ogljikovih hidratov, ni tako hiter kot predelava monosaharidov. Nastala glukoza vstopa v krvni obtok postopoma, ravni glukoze v krvi pa se počasneje dvigajo. Najvarnejši predstavnik polisaharidov je vlaknina. Dietetova dieta mora biti sestavljena iz živil, bogatih s prehranskimi vlakninami za 45-50%.

Takšen jedilnik omogoča ne le ohranjanje sladkorja v normi, temveč izboljšanje prebave in odpravljanje odvečnega holesterola. Zelenjava in zelenja sta glavni vir vlaknin. Druge kategorije kompleksnih ogljikovih hidratov so:

  • Glikogen. Večinoma jih najdemo v beljakovinskih izdelkih, ki ne zvišajo ravni glukoze na visoke vrednosti.
  • Pektin. Je sestavina sadja in zelenjave.

Druga vrsta polisaharidnega škroba ima povprečno stopnjo razgradnje. Nepravilna ali prekomerna poraba škrobne hrane lahko povzroči zvišanje ravni glukoze v krvi na nesprejemljive ravni.

Škrob je kategorija živil z omejenimi možnostmi. Njegova največja količina je v krompirju, bananah, testeninah in nekaterih vrstah žitnih pridelkov. S sladkorno boleznijo so zdrob in beli riž prepovedani.

Beljakovine

Predelava beljakovin je počasna. Sprva se iz njega tvorijo aminokisline in šele nato se sprosti glukoza. Zato beljakovinska hrana nekoliko poveča koncentracijo sladkorja v krvi. Glavni pogoj za njihovo uporabo je najmanjša količina spremljajočih maščob..

Dovoljeni viri beljakovin za diabetike:

  • prehransko meso (teletina, zajec, pusto govedina) in perutnina (puran, piščanec brez kože);
  • ribe z vsebnostjo maščob največ 8% (pollock, navaga, ščuka itd.);
  • morski sadeži (školjke, kozic, rakovice, lignji itd.);
  • gobe;
  • oreščki.

Za stabilizacijo glikemije pri sestavljanju jedilnika je beljakovine priporočljivo kombinirati z vlakninami..

Uživanje živalskih maščob negativno vpliva na zdravje ljudi, ki imajo povišan indeks glukoze. Najprej se v kombinaciji z monosaharidi hitro prebavijo in povečajo glukozo v krvi..

Drugič, vsebujejo veliko količino lipoproteinov nizke gostote, to je "slabega holesterola". Na stenah krvnih žil, ki jih poškodujejo najmanjši kristali sladkorja, se odlagajo holesterolni plaki, kar je vzrok za razvoj ateroskleroze.

Tretjič, uporaba maščobne hrane vodi do nabora odvečnih kilogramov. Da ne bi izzvali hiperholesterolemije in hiperglikemije, je treba živalske maščobe v prehrani za 50% nadomestiti z rastlinskimi olji.

Izključite iz prehrane:

  • mastno meso (svinjina, gosja, jagnjetina, raca), paštete z enolončnicami;
  • klobase (šunka, klobase, klobase);
  • maščobne omake na osnovi majoneze.

O mlečnih izdelkih

Mleko ne velja za pijačo, temveč za edinstven prehrambeni izdelek. Vsebuje:

  • zdrave nasičene maščobe;
  • beljakovine (kazein, albumin, globulin);
  • esencialne aminokisline, ki se v telesu ne sintetirajo same (triptofan, lizin, metionin, levcin histidin);
  • mikro- in makronutrienti (kalcij, kalij, magnezij, železo, selen itd.);
  • vitamini A, E in vitamini skupine B (B)1, IN2, IN3, INpet, IN6, IN12).

Vsebnost kalorij, odvisno od vsebnosti maščob, znaša od 41 do 58 kcal / 100 gr. Vrednost mleka za diabetike leži v njegovi bazi ogljikovih hidratov, ki jo predstavlja laktoza. To je mlečni sladkor, ki se počasi absorbira v črevesno steno, ne da bi prišlo do nenadnega sproščanja glukoze v kri. Zato ima izdelek nizek glikemični indeks (38 enot), zato vas ne sme skrbeti, ali mleko zvišuje raven sladkorja. Redno pasterizirano mleko ni nevarno za diabetike.

Kar se tiče preostalih mlečnih in fermentiranih mlečnih izdelkov, je treba zvišati raven sladkorja, dajati prednost nizkokaloričnim možnostim. Odstotek maščobe za mlečne izdelke je omejen na:

  • 2,5% - za skuhano mleko, kefir, naravni jogurt in fermentirano pečeno mleko;
  • 5% - za skuto (zrnato in redno);
  • 10% - za smetano in kislo smetano.

Absolutna prepoved velja za:

  • za sladko skutovo maso (s suhimi marelicami, rozinami in drugimi dodatki);
  • zastekljena skuta;
  • skuta s sladicami, bogato aromatizirana s sladkorjem;
  • kondenzirano mleko;
  • sladoled;
  • sladka stepena smetana.

Jogurti, napolnjeni s sadjem, niso vključeni na seznam dovoljenih živil zaradi visoke vsebnosti monosaharidov.

Poleg tega

Hrana za povečanje sladkorja ni razvrščena po spolu. Edina razlika je v tem, da imajo ženske višjo stopnjo absorpcije hrane kot moški, zato se glukoza hitreje sprosti. V primeru kršitve diabetične prehrane se bo žensko telo hitreje odzvalo s hiperglikemičnim napadom.

Ženske bi morale biti posebno pozorne na uživanje preprostih ogljikovih hidratov v perinatalnem obdobju in med menopavzo. Telo doživlja srčne hormonske spremembe, presnovni procesi so moteni, kar lahko izzove razvoj gestacijskega diabetesa mellitusa med nosečnostjo ali diabetesa tipa II med menopavzo.

Pri odvajanju otroka rutinskih pregledov, vključno s testom krvnega sladkorja, ni mogoče prezreti. Ženskam, starejšim od 50 let, svetujemo, da nadzorujejo sladkor v šestih mesecih.

Prepovedana živila z veliko sladkorja

V primeru nestabilne glikemije je treba hrano kuhati po kulinarični metodi kuhanja, dušenja, kuhanja na pari, pečenja v foliji. Treba se je izogibati ocvrti hrani, ki poviša raven holesterola in sladkorja. Poleg tega prehrana ne sme vključevati:

  • svinjina, jagnjetina, račja juha in juhe, pripravljene na njihovi osnovi;
  • konzervirane ribe in konzerve, prekajene ribe;
  • jedi s hitro hrano (hamburgerji, pomfrit, nageljčki itd.);
  • riževa in zdrobna mlečna kaša;
  • aromatizirani krutoni, prigrizki, čips, kokice.

Omejitve veljajo za jedi, pripravljene iz izdelkov s povprečno GI:

  • pire krompir, pečen, dušen in kuhan krompir;
  • stranske jedi iz riža, testenin, stročji fižol, koruza, grah;
  • juhe in glavne jedi iz rib z visoko vsebnostjo maščob (morske plošče, skuše, beluga, somi itd.);
  • pica.

Iz rastlinskih sestavnih delov menija je treba omejiti uporabo paradižnika, manga, persimmona, kivija, buče.

Izid

Za kompenzacijo pred diabetesom in diabetes mellitusom je potrebno vzdrževati stabilno raven glikemije. Pravilna prehrana ima ključno vlogo pri tej nalogi. Najprej se iz prehrane izločijo živila, ki povečajo koncentracijo glukoze v krvi. Živila z obilno vsebnostjo preprostih ogljikovih hidratov (sladka hrana in pijača) so strogo prepovedana..

Jedilnik za sladkorno bolezen temelji na živilih, ki vsebujejo vlaknine in beljakovine. Glikemični indeks živil, ki se zaužijejo dnevno, ne sme presegati 30-40 enot. Živila, indeksirana od 40 do 70 enot, so dovoljena v prehrani v omejenih količinah in z dovoljenjem endokrinologa. Občasno kršenje pravil prehrane pospeši razvoj hudih zapletov sladkorne bolezni in grozi s hiperglikemično krizo.

5 živil, ki vsebujejo več sladkorja, kot si morda mislite

Vsi vemo iz prve roke o nevarnosti velikih količin sladkorja. Tu so težave s kožo, prekomerna teža in utrujenost ter, če se resnično odnesete, resnejše zdravstvene težave. S tem znanjem nehamo vnašati sladkor v kavo in čaj, omejimo uporabo tort in čokolade. Vendar obstajajo živila, ki za zdravstveno oznako skrivajo visoko vsebnost sladkorja, in pogosto se ne zavedamo nevarnosti, ki jo predstavljajo za naše telo. Spodaj je pet živil, ki jih sladkor lahko predstavlja kot neprijetno presenečenje..

Mlečni izdelki z nizko vsebnostjo maščob

Ko izbiramo skuto, jogurt ali kefir, smo navajeni gledati le na odstotek maščobe. Vendar pa je hrana z nizko vsebnostjo maščob za vašo figuro pogosto veliko bolj škodljiva kot njihove maščobne kolegice. Nemogoče je pripraviti izdelek, ki ne vsebuje maščob iz naravnega polnomastnega mleka, zato je umetno odmaščen. Po tem preprostem postopku izdelek ne izgubi samo odstotka maščobe, temveč tudi okus in predstavitev. Da bi popravili slednje, proizvajalci dodajajo škrob, konzervanse in barvila, za prvega pa sladkor. Veliko sladkorja. Maščobna skuta (5%) bo vaši figuri povzročila veliko manjše škode kot brez maščobe in se dolgo nasičila.

Granola

Blogerji na Instagramu s popolno postavo vsake toliko razkazujejo svoje zajtrke v srožah, ponavadi smoothije in granolo. Ne pozabite pa, da je to le slika, na kateri bo ista ovsena kaša ali krožnik skute videti precej manj privlačna. Res je, granola, ki jo kupite v supermarketih, pogosto vključuje več kot polnozrnata žita in oreščke. Na voljo so barvila, konzervansi in arome vseh vrst, in seveda tona dodanega sladkorja. Granola je samo fitnes zajtrk, če si ga pripravite sami doma. To je edini način, da ste stoodstotno prepričani, da v postavi ne bo nič odvečnega..

Suho sadje

Debata o uporabnosti suhega sadja se nadaljuje, a eno je gotovo: imajo veliko sladkorja. Za razliko od prejšnjih izdelkov s seznama ni tam dodan, ampak povsem naraven. Med postopkom sušenja sadje izgublja samo vodo, medtem ko vsi vitamini, antioksidanti in fruktoza (sadni sladkor) ostanejo nespremenjeni. To pomeni, da zaužiti kilogram marelic ni isto kot jesti kilogram suhih marelic. Nutricionisti ne priporočajo uživanja suhega sadja v količini, ki presega 3-4 kosov na dan.

Sojino mleko aromatizirano

Izogibanje laktozi je postalo eden največjih prehranskih trendov in mnogi ljudje prehajajo na rastlinsko mleko tudi brez medicinskih indikacij. To mleko ima res veliko prednosti le, če ga kupite v čisti obliki. Priljubljeno čokolado, banano, vanilijevo sojino mleko očitno ni izdelek, ki bi ga morali uživati ​​vsak dan. Tam ni dodana le ogromna količina sladkorja, tudi banane tam skoraj niso prave. Latvo na banani lahko spijete enkrat, če resnično želite, vendar za vsakodnevno prehrano izbira ni najboljša.

Hitra ovsena kaša

Ovsena kaša je odlična možnost zajtrka, ko jo pivate z naravnimi ovsi. Vrečka borovnic, jagod ali kaše s tropskim sadjem ne vsebuje sadja ali ovsene kaše, kot bi morala biti. Da bi bil oves, ki ga običajno kuhamo vsaj 20-25 minut, pripravljen za uporabo v 3 minutah po tem, ko ste vanj nalili vrelo vodo, ga skozi več korakov obdelave. Na vsaki od teh stopenj ovsena kaša izgubi zdravstvene koristi, na koncu pa uživate ogljikove hidrate in spodobno količino sladkorja in dodatkov. Bolje porabite 20 minut zjutraj ali zvečer skuhajte leno ovseno kašo, vendar si privoščite okusen, zdrav zajtrk, polnjen s hranili, ne pa s presežkom sladkorja.

Tabela glikemičnih indeksov hrane

Pravilno sestavljena prehrana je osnova zdravljenja sladkorne bolezni. Za oblikovanje uravnotežene prehrane morajo diabetiki nenehno prebirati etikete paketov, da se seznanijo s prehransko vrednostjo izdelka. Konec koncev je raven krvnega sladkorja odvisna od tega. Poleg prehranske vrednosti se upoštevata vsebnost kalorij in glikemični indeks (GI).

Diabetiki in tisti, ki želijo shujšati, so pozorni na slednji indikator. Poleg tega vrednosti GI in kalorij v ničemer niso odvisne drug od drugega: visokokalorični obroki imajo lahko nizek GI in obratno..

Nemogoče si je zapomniti sestavo vseh izdelkov. Včasih v pripravljenih tabelah ni dovolj izdelkov in morate iskati razpršene informacije v različnih virih. Naša tabela je najbolj popolna in vključuje skoraj vsa živila iz vsakodnevne prehrane..

Kaj je glikemični indeks: izračun in razvrstitev

Ta izraz je leta 1980 uvedel kanadski zdravnik D. Jenkins. Dolgo je opravljal meritve in po uporabi katerega izdelka ugotovil največji dvig glukoze v krvi.

Poleg tega je raziskovalec vzel takšno maso izdelka, ki bi vsebovala točno 50 g ogljikovih hidratov. S pomočjo ugotovitev je sestavil tabelo. Torej je glikemični indeks odstotek, kako hitro se bo dvignila glukoza v krvi. Referenčna vrednost je glukoza - njen GI je 100.

Pomen števila GI pri sladkorni bolezni

Za sladkorne bolnike je pomembno zagotoviti, da se raven sladkorja v krvi ne dvigne, ampak se ohranja na relativno konstantni ravni. V zdravem telesu inzulin opravlja to funkcijo. Za sladkorne bolnike obstajata le dva načina: jemati posebna zdravila in spremljati zaužito hrano. Zadnja točka je uporaba živil, ki glikemije ne povečajo ali rahlo povečajo..

Obstajata dve klasifikaciji GI:

Za vsakodnevno prehrano:

Razdelitev razvrstitve je posledica dejstva, da bo ob uživanju hrane z nizkim glikemičnim indeksom (pod 55) skupni indeks na dan že v območju od 55 do 60. Zato se je pri sestavljanju vsakodnevne prehrane v pogojih takšnih kroničnih bolezni, kot je diabetes mellitus, vredno osredotočiti na skupni dnevni indeks v območju 45 enot..

Glikemični indeks je pokazatelj, ki ga je treba upoštevati v povezavi s hranilno vrednostjo izdelka.

Glikemični indeks je odvisen od:

  • vrstna sestava ogljikovih hidratov,
  • način kuhanja,
  • način in čas shranjevanja hrane,
  • vlakno,
  • razmerje beljakovin / maščoba.

Tabela prikazuje povprečje.

Gluvice

Mnogi ljudje verjamejo, da uživanje samo hrane z nizkim glikemičnim indeksom zniža raven glukoze pri sladkorni bolezni. Vendar upoštevajte:

  • Do povečanja telesne teže pride, ko presežek glukoze preide v maščobno maso, vendar je njegova glavna funkcija zagotoviti telesu energijo in glikogen, torej je prepovedano popolnoma izključiti ogljikove hidrate iz prehrane!
  • GI je relativni parameter. Na primer, žlica sladkorja, raztopljenega v čaju ali kavi, je manj škodljiva kot bageta. Toda sladkor ima nižji GI kot bageta.
  • Hrana z nizkim glikemičnim indeksom včasih povzroči učinek "dvojne glukoze". Na primer, ko jeste zajtrk hrano z nizko vsebnostjo GI, vendar z veliko ogljikovih hidratov. Posledično nastane glikemija zaradi vstopajočih ogljikovih hidratov.

Priporočamo tudi branje o krušnih enotah

Na primer, klobase imajo nizek glikemični indeks, vendar vsebujejo do 80% maščobe, kar bo povečalo telesno težo..

Živila z nizkim glikemičnim indeksom

Te izdelke priporočamo za uporabo, kadar:

  • izguba teže,
  • sedeč način življenja,
  • v primeru bolezni,
  • da bi obnovili metabolizem,
  • Sladkorna bolezen tipa 2.

Živila z GI pod 55, hranilna vrednost na 100 g

IzdelekGIBeljakovine (g)Maščoba (g)Ogljikovi hidrati (g)Vsebnost kalorij (kcal)
Margarina550,2822.1763
Špageti554,30,964115
Persimmon550,50,116.866
Jogurt525.12.815.7105
Maslo510,482.50,8748
Ribje kotlete5012.5616.1168
Basmati riž506.600,5677.7345
Ocvrta goveja jetra5022.910.23.9199
Svinjske rezine5011.719.69.6262
Sladki krompir (sladek krompir)50
Omlet49štirinajst152.1210
Ananas sok (brez sladkorja)460,4-13.453
Banane451.50,221.895
Pšenični kruh458.11.048.8242
Kokos453.433.529.5380
Suho vino (belo in rdeče)440,1-0,666–68
Mleta kava420,7111.258
Ajda4012.63.357.1308
Rakove palice40pet4,39.594
Gorčica350,2822.1143
Čičerika3519,06,061,0364
Jabolko350,40,49.847
Kompot (brez sladkorja)340,20,1211.4
Kuhana klobasa3412.822.21.5257
Paradižnikov sok331.10,23.821
Leča je rjavatrideset21.61.148.0314
Zeleni fižoltrideset2.00,23.624
Sojino mlekotrideset3.81.90,840
Posneti sirtrideset1811,288
Mlečne klobase2911,023.91.6266
Posneto mleko2730,24.731
Mandelj2518.657.713.6648
Kefir z nizko vsebnostjo maščob2530,13.8trideset
Zelena leča2527,01.160.1340
Jagoda250,80,47.541
Bučna semena252846.715.7600
Temna čokolada226.235.448.2539
Morske alge220,90,20,3pet
Arašid2020.945.210.8612
Kečap152.1-14.990
Belo zelje (sveže)151.80,14.727
Sveža kumara150,80,12.815
Bučke (sveže)150,60,34.624
Oljke150,810.76,3115
Tofu158.14.20,673
Listna solatadevet0,90,11.8štirinajst
Zelenice (peteršilj, bazilika, origano)pet2.60,45.236
Piščančje jajce (1 kos)06,35.20,776
Kuhane kozice018.92.2-95

Prednosti teh izdelkov:

  • zmanjšala lakoto,
  • zmanjšanje hitrosti zvišanja krvnega sladkorja,
  • počasno sproščanje energije iz hrane.

Pomanjkljivost takšnih izdelkov je premalo hitro povišanje krvnega sladkorja, če je potrebno.

Živila s povprečnim glikemičnim indeksom

Takšna hrana je osnova običajne prehrane za zdravega človeka. Njihova uporaba je priporočljiva diabetikom, le v zelo omejenih količinah.

Živila z GI v območju 56-69, prehranska vrednost na 100 g

IzdelekGIBeljakovine (g)Maščoba (g)Ogljikovi hidrati (g)Vsebnost kalorij (kcal)
Pšenična moka699.21,274.9342
Svež ananas660,40,210.649
Instant ovsena kaša6610.56,356.6337
Prilepi650,5-80324
Medenjaki655.94.775366
Kuhan krompir6520,415,875
Kaša iz mlečne kaše6510,01.069,0330
rženi kruh6513,03.040,0250
Rozine652.90,666,0264
Ananas (v pločevinkah)650,10,114,057
Marmelada65--86.6318
Jam65--24.0245
Pesa, kuhana651.8-10.849
Pomarančni sok (s sladkorjem)650,90,28.136
Palačinke iz pšenične moke625.46.629.3196.6
Ovsena kaša603.01.715,088
Knedle6011.912.429,0275
Kava in čaj s sladkorjem60---15
Melona600,60,37.433
Majoneza603.167,02.6624
Sladoled603.310,019.8179
Knedle60štirinajst6,337252
Konzervirana koruza572.20,011.258
Predelani sir5720273.8323
Goveji stroganoff5616.613.15.7207

Živila z visokim glikemičnim indeksom

Ta živila so pomembna za:

  • stalen psihofizični stres,
  • po športnih treningih,
  • z razvojem hipoglikemije pri inzulinsko odvisnih ljudeh.

Živila z GI nad 70, hranilna vrednost na 100 g

IzdelekGIBeljakovine (g)Maščoba (g)Ogljikovi hidrati (g)Vsebnost kalorij (kcal)
Pivo110--3.945
Datumi1032.50,569.2292
Pšenični bagel1039.11.157.1276
Toaststo8.814.454.2381
Pecivo in tortesto42570520
Šveđanin991,20,17,737
Pečen krompir952.89.623.5192
Pomfri953.815.129266
Riževi rezanci927-79344
Konzervirane marelice910,40,115.567
Hotdog (1 kos)90173679724
Krompirjeva enolončnica9035.917.5136
Pire krompir902.13.413,792
Žemlja887.54.954.7292
Pečena pita s čebulo in jajcem886.13.736.7204
Koruzni kosmiči8540,580360
Kuhano korenje851,30,16.433
Krompirjev čips852.237.549.3538
Kokice852.12077.6480
Kondenzirana smetana s sladkorjem 19%808devetnajst47392
Kreker8011.313.467.1352
Kondenzirano mleko s sladkorjem 8,5%807.28.555.5328
Čebelji dragi800,8-80.3328
Karamela80--95.8384
Sivka800,80,179.8326
Rezan hlebček807.52.951.4262
Francoska bagueta757.52.951.4262
Kuhana buča751,20,14.926
Kaviar skvoš751,34.88.183
Sončnična halva7011.629.754516
Mlečna čokolada706.935,754.4550
ječmenova kaša709.31.173,7320
Kuskus7012272350
Palačinke z nizko vsebnostjo maščob7018.63.618.2183
Masa skute 16,5%701216.59.5232
Riževa porrige702.43.525.8144
Pšenična kaša704.43.625.7153
Skuta z nizko vsebnostjo maščob7017.64.214.2168
Vaflji703.930.662.5542
Lubenica700,60,15.827
Kuhana koruza704.12,322.5123
Pakiran sok700,7-12.854
Jam700,30,370.9271

Prednosti živil z visokim glikemičnim indeksom:

  • hiter pretok energije,
  • zvišan krvni sladkor.

Slabosti vključujejo:

  • kratkoročno povečanje energije,
  • veliko tveganje za povečanje telesne teže.

Hrana z visoko GI ni priporočljiva za diabetike. Toda težava ni v kazalcu, temveč v količini zaužite hrane: živila z visokim GI lahko jeste v majhnih količinah in redko.

Ob pravilnem izračunu in sestavi prehrane je treba upoštevati, da se GI med toplotno obdelavo in skladiščenjem poveča. Tako vroči kruh ima nižji indeks kot že ohlajen kruh. Najbolje se izogibajte hrani z visokim GI, vendar "praznim" ogljikovim hidratom (sode, pecivo, pivo). Bolje je, da meso pari in krompir spečeš. In bolje je, da testenine in kaše ne kuhamo.